• +982122535167

  • ofogh@ofoghit.com

  • رسالت شرق ، کوچه حسینی ، پ 1152

نرم افزار تله مارکتینگ

اینترنت، تقریبا بازاریابی تلفنی B2B را منسوخ کرده است. بیشتر بازاریابان در این عصر دیجیتالی حتی به استفاده از تلفن در فعالیتهای بازاریابی خود فکر نمی کنند. اغلب این اشتباه است. تماس های تلفنی هنوز هم می تواند جزو مهمی در بیشتر فعالیت های بازاریابی B2B باشد.
در اوج سرآمدی بازاریابی تلفنی یعنی دهه های هشتاد و نود (قبل از پدید آمدن پست الکترونیکی)، بسیاری از شرکت ها از بازاریابی تلفنی برای تولید مشتریان احتمالی و مدیریت بیشتر فرایند فروش B2B استفاده می کردند. با تحول فرهنگ کسب و کار در آمریکا، سبک بازاریابی تلفنی قدرت تاثیر خود را از دست داد و موجب شد بازاریابی تلفنی از صفحه رادار بیشتر بازاریابان محو شود.
یک تغییر ساده در طرز فکر یک بازاریاب می تواند فرصت های جدیدی برای به حداکثر رساندن این هنر گمشده، باز کند و میزان تبدیل را افزایش داده و نتایج بهتری از فعالیت های بازاریابی به وجود آورد.
این تغییر چیست؟
بسیار ساده است: از بازاریابی تلفنی برای مدیریت یک وظیفه ساده و مجزا که بخشی از فعالیت بازاریابی منسجم تر می باشد، استفاده کنید.
بازاریابی تلفنی در عصر اینترنت
این روزها، بازاریابان باهوش از ترکیبی از رسانه ها برای تبلیغ محصولات و خدمات خود استفاده می کنند. ترکیب های محبوب و متداول به این ترتیب هستند:
دریافت اعتبار به ازای هر کلیک
بازاریابی با پست الکترونیکی
سمینارهای تحت وب / اینترنتی
بازاریابی از طریق پست الکترونیکی
بازاریابی تلفنی بیشتر (یا فروش تلفنی)
این ترکیب در بسیاری از صنایع به خوبی کار می کند. کلید این توالی، وبینار (سمینار تحت وب) و یا هر سخنرانی قانع کننده ای می باشد که بازار هدف شما آن را ارزشمند بداند. فروش B2B اغلب بعد از آگاه کردن بازار از راه حلی که به درد مشتریان احتمالی می خورد، آغاز می گردد. این یک رویکرد مشاوره ای بدنبال روش شناسی فروش راهکار می باشد و سال هاست که در صنایعی مثل نرم افزار، سخت افزار و خدمات تخصصی، عرف شده است (به این موضوع در مقالات آتی بیشتر خواهیم پرداخت، در حال حاضر به بازاریابی تلفنی بسنده می کنیم.)
در سناریوی بالا، بازاریابی تلفنی اغلب موثرترین روش برای جذب افراد به رویدادها می باشد و بسیار تاثیرگذارتر از دریافت اعتبار به ازای هر کلیک، بازاریابی از طریق پست الکترونیکی یا پست مستقیم است حتی اگر با افرادی که قبلا هیچ فروشنده ای با آن ها تماس نگرفته، تماس برقرار کنید! برای لحظه ای این را تجسم کنید: در یک روز معمول کاری چند ایمیل دریافت می کنید؟ در یک روز کاری چند پیشنهاد بازاریابی دریافت می کنید که آن ها را برای پیگیری کردن در روزهای بعد علامت زده (چرا که به نشر جالب می آیند) و دیگر به سراغ آن ها نمی روید؟ بازاریابی تلفنی چیزها را ساده می کند چرا که شامل تعامل با فردی زنده است و بدین ترتیب، تصمیم گیری آنی را برمی انگیزاند. اگر پیشنهادی جالب به نظر آید، جواب مثبت دادن و این که به بازاریاب تلفنی اجازه دهید که سفارشی را برای شما ثبت کند بسیار راحت تر از این است که به خاطر داشته باشید که در آینده ایمیلی را دوباره دیده و آن را خودتان مدیریت کنید.
کلید موفقیت بازاریابی تلفنی (بعد از فهرست شما)
همان طور که اجزای فعالیت های خود را کنار هم قرار می دهید (هرگز قانون مهم و بنیادی بازاریابی مستقیم را فراموش نکنید – یک فهرست مناسب تهیه کنید)، این را به یاد داشته باشید: نوشته ها را کوتاه و نزدیک به هدف تهیه کنید.
برای بازاریابانی که دارای تجربه بازاریابی تلفنی از دهه های قبل هستند، وقتی اغلب طبق عادت همیشگی یک لیست بلند و طولانی از سوالات و پاسخ ها را به منظور تحلیل نیازها تهیه می کنند، بسیار دشوار است (چرا که این امر موجب می شود شخص مخاطب در حالت تدافعی قرار گیرد.) بهتر است در ذهن خود از انتها شروع کنید. ابتدا پیشنهاد خود را مطرح کرده و در صورت نیاز بعد از آن به ایرادات مطرح شده رسیدگی نمایدد.